Mustela Sıkça Sorulan Sorular - (Üretici Firmadan Alınmış Bilgilerdir)

           

 • ÜRÜN BİLEŞİMİ
  1) Mustela Ürünleri esansiyel yağ içeriyor mu?

  Hayır, hamilelerde ve bebeklerde alerji riskine neden olabilecekleri için Mustela ürünlerinde esansiyel yağlar kullanılmamaktadır.

  2) Ürünleriniz fenoksietanol içeriyor mu?

  Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

  3) Ürünleriniz paraben içeriyor mu?

  Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

  4) Mustela ürünleri neden parfüm içeriyor?

  Parfümler ürünlerimizin hoş kokmasını sağlıyor. Mustela® cilt bakım rutininizi zenginleştirmek için iyilik hissi veren, duyuları harekete geçiren, kullanım memnuniyeti sağlayan ve iyi hisleri tetikleyen ürünler sunmak amacıyla güvenlikten ödün vermeden duyulara hitap eden dokular ve hoş kokular geliştirmeye özen gösteriyor.

  5) Mustela ürünleri neden organik değil?

  Akredite edilmiş üçüncü taraflarca değerlendirilen "organik" (bio) etiketi,ürünlerimizdeki yüksek doğallığı, organik tarımdan elde edilen bileşenlerin kullanımını, bu bileşenlerin takip edilebilirliğini ve çevreye gösterdiğimiz saygıyı teminat altına almanın yollarından bir tanesidir. Mustela® olarak tolerans ve etkinliği kanıtlanmış doğal bileşenlerin kullanımına öncelik vermeyi seçtik (Bebek/Çocuk serilerinde ortalama %95 oranında doğal bileşenler kullanılmaktadır*). Aynı zamanda bitkisel aktif bileşenlerimizi UEBT (Etik Biyo-Ticaret Birliği) kontrolündeki sorumlu tedarik zincirlerinden sağlamayı seçtik. UEBT düzenli aralıklarla ürettiğimiz bitkisel temelli aktif bileşenlerin tedarikinde benimsenen etik uygulamaları değerlendirmektedir. *Dönemsel olarak sunulan ürünler hariç.

  6) Mustela® ürünleri kanserojenmaddeler içeriyor mu?

  Hayır, Mustela® ürünlerinde kanserojen maddeler kullanmamaktadır. Sağlık otoritelerinin kontrolü kapsamında kanserojen riski taşıyan içerik maddeleri sınıflandırılmıştır; Mustela®, ürünlerinde bu maddelerin kullanımını yasaklamıştır.

  7) Ürünleriniz alüminyum içeriyor mu?

  Formül geliştirme beyanımız alüminyum tuzlarını kullanmamızı engellemektedir. Yalnızca güneşten koruma ürünlerimiz formüllerimizin etkililiği için gerekli olan çok düşük miktarlarda alüminyum içerir. Bu ürünlerin güvenliği, bir bağımsız toksikoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek onaylanmıştır.

  8) Mustela® ürünlerinin bileşimine nasıl ulaşabilirim?

  Mustela® ürünlerinin içerdiği bileşenler her paketin üzerinde yazılıdır ve internet sitemizde ürünlere ayrılan sayfalardaki "İçerik ve Doğallık" kutucuğuna tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

  9) Formüllerinizde kullanılan bileşenleri nasıl seçiyorsunuz?

  Bileşenlerimizin seçiminde belirlediğimiz 3 ana kriter var:

  1- Güvenlik

  2- Etkinlik

  3- Kullanım keyfi

  Avrupa'da kozmetik konusunda benimsenen düzenlemelerin ötesine geçen özel bir formül geliştirme beyanımız var:

  - Her bileşen bir grup uzmanın denetiminde titizlikle seçildikten sonra bağımsız toksikoloji uzmanlarınca onaylanır (köken, saflık, güvenlik)

  - Doğal kökenli bileşenlere öncelik verilir

  - Kullanımını yasakladığımız bileşenler kırmızı listeye eklenir.

  10) Ürünlerinizdeki parfümler bebekler açısından herhangi bir risk taşıyor mu?

  Mustela®alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde geliştirilen bir parfüm kullanmaktadır. 60 yıldan uzun süredir her yıl dünya çapında 40 milyon ürünümüz satılmaktadır ve Mustela tarafından kullanılan parfümün neden olduğu hiçbir alerji vakası bildirilmemiştir. Bununla birlikte, parfüm içermeyen ürünler kullanmak isterseniz Mustela®'nın çok hassas ciltler için üretilen ürünlerini kullanabilirsiniz.

  11) Ürünleriniz mineral yağları (vazelin/mineral yağı/likit parafin) içeriyor mu? Bunların herhangi bir riski var mı?

  Vazelin, (likit parafin veya mineral yağı olarak da bilinir) parafinin kozmetikteki uluslararası adıdır. Üretimi doğru şekilde kontrol edilmediğinde zararlı katışıklar içerebileceğinden ötürü bu bileşen hakkında zaman zaman tartışmalar yaşanır. Şimdiye dek hiçbir bileşenin ulaşamadığı emolyent özellikleri ve "bariyer" etkisi nedeniyle Mustela bu bileşeni sadece atopik ciltlere özel Stelotopia Serisi’nde kullanmaktadır. Bileşenin saflığını ve güvenliğini teminat altına almak için yalnızca farmasötik kalitedeki parafin kullanılmaktadır.

  12) Ürünleriniz siklopentasiloksan (silikon) içeriyor mu?

  Siklopentasiloksan, Stelatopia balsam ve emolyent krem ürünlerinde ürünlerin etkinliğini güvence altına almak ve atopik cilde sahip bebeklerle çocukların ciltlerinin hızlı bir şekilde rahatlamasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

  13) Fitalatların bebekler için tehlikeli olduğunu duydum. Mustela® bebek ürünleri fitalat içeriyor mu?

  Bebekler için geliştirilen tüm Mustela cilt bakım ürünleri, paketleri de dâhil olmak üzere fitalat içermez. Aynı şekilde, Mustela tarafından müşterilerine hediye edilen plastik ürünler de (makyaj çantaları, çocuklar için küçük oyuncaklar vb.) fitalat içermemektedir.

  14) Mustela® ürünleri alkol içeriyor mu?

  Cildi koruyan hidrolipidik tabakaya zarar verdiği ve cilt kuruluğuna neden olabileceği için ürünlerimizde tercihen alkol veya etanol kullanmıyoruz. Bu madde çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılsa da bebek ve hamilelerin hassas ciltleri için uygun değildir.

  15) Hipoalerjenik ne demek?

  Alerjik reaksiyon risklerini en aza indirecek şekilde geliştirilen ürünlere hipoalerjenik denir. Yani bu ürünler bilinen herhangi bir alerjen veya tahriş edici madde içermez. Ancak öncelikle yüksek tolerans seviyelerinin teyidi için bu ürünlerin standart bir protokole göre test edilmesi gereklidir. Tüm Mustela ürünleri hipoalerjeniktir.

  16) Mustela ürünleri PEG (polietilenglikol) içermelerine rağmen güvenli mi?

  PEG (polietilenglikol) formülllerimizin kararlılığını sağlamak için kullanılır. Mustela®, saflığı eser seviyelere kadar (1 ppm'den daha az) değerlendirilen PEG'leri seçerek kullanım güvenliğini garanti altına almaktadır. Kullandığımız PEG'lerin güvenli olmasına rağmen ebeveynlerin tüm şüphelerini gidermek için mümkün olduğunca bu bileşenleri ürünlerimizden çıkarmaya çabalıyoruz.
  • ÜRÜNLERİN KORUNMASI
   1) Ürünlerinizde hangi koruyucu maddeler kullanılıyor? Bunların herhangi bir riski var mı?

   Ürünlerimizde benimsediğimiz koruma sistemi, mikropların büyümesine imkân tanımayan bir çevre oluşturan içerik bileşimlerini (gliserin, şeker türevleri, sitrik asit ve antioksidanlar gibi) ve ürünlerin ortamdaki hava ile temasını sınırlayarak kontamine olmalarını engelleyen paket seçimlerini (hava almayan paketler gibi) kapsar. Mustela ürünleri koruyucu olarak paraben, fenoksietanol, triklosan ve MIT/MCIT içermez. Ürünlerin kontamine olmadığından ve özelliklerini kaybetmeden korunduklarından emin olmak için ürünlerimiz piyasaya sürülmeden önce test edilmektedir. Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.

   2) Kozmetik ürünlerinde koruyuculara gerçekten gerek var mı?

   Koruyucular kozmetik ürünlerinde hayati role sahiptir ve mikropların büyümesini engeller. Özellikle bebekler için üretilen kozmetik ürünleri genellikle bakteri ve mantarlar için elverişli bir ortam olan, sıcak ve nemli banyo ortamında kullanılır. Cilt bakım ürünlerinin içine karışmaları durumunda bu mikroplar ürünü kullanan kişilerde, özellikle de bebeklerde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Mustela® tüm titizliğiyle etkili ve iyi tolere edilebilen koruyucular seçmektedir.

   3) Mustela® ürünleri kaç yaşına kadar kullanılabilir?

   Mustela® ürünleri bebeğinizin hassas ve narin cildini korumak için tasarlanmıştır. Mustela® ürünlerinden herhangi bir risk olmaksızın çocukluk boyunca ve hatta sonrasında da yararlanabilirsiniz.

   4) Mustela® ürünleri ne kadar dayanıyor?

   Açılmamış Mustela® ürünleri üretildikleri tarihten itibaren 24 ila 36 ay boyunca etkinliğini korur. Ürünlerin açıldıktan sonra, her paketin üzerinde bu logo’da 6 M ile belirtilen süreden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mustela® cilt bakım ürünlerinin dayanıklılığı için, kullandıktan sonra ürünlerin kapaklarını doğru şekilde kapatın ve ürünleri başka bir kutuya aktarmayın.

   5) Neden sentetik içerikler kullanıyorsunuz?

   Maksimum güvenlik, etkinlik ve kullanım keyfini sağlamak için doğada onlar kadar etkili ve güvenli muadilleri bulunmayan sentetik bileşenlerden yararlanıyoruz.

   6) Mustela® ürünleri doğumdan itibaren güvenli bir şekilde kullanılabilir mi?

   Çocuklara yönelik ürünlerde Avrupa piyasasının lider Fransız markalarından biri olarak kalite, güvenlik ve etkinlik bakımından ürünlerimizin en sıkı gereksinimleri karşılaması konusunda kararlıyız. Ürünlerimizde kullanılan tüm bileşenleri sıkı bir seçim sürecinden geçirerek tüm ürünlerimizin tolerans ve güvenliğini sağlıyoruz. Ürünlerimizin toleransı sistemli olarak önce laboratuvar ortamında oluşturulan cilt modellerinde, sonrasında yetişkinlerde ve son olarak da dermatolojik kontrol altında gerçek kullanım şartlarıyla çocuklarda değerlendiriliyor. Tüm bu değerlendirmelerden geçen ürünlerimiz doğumdan itibaren kullanılabilir. Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan bu yana en büyük önceliğimiz olmuştur.

   7) Mustela® ürünleri piyasaya sürülmeden önce test ediliyor mu?

   Ürünlerimizin güvenliği mutlak önceliğimizdir. Tam güvenlik teminatı için ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini güvence altına almak amacıyla her bir ürünümüz piyasaya sürülmeden önce 450'den fazla test ve ölçüme tabi tutulur. Ürünlerimizin güvenliklerinin denetlenmesi için gönüllü olarak bağımsız toksikoloji uzmanlarıyla çalışıyoruz. Bu uzmanlar tarafından 11 aşamalı eşsiz ve özel bir değerlendirme süreci gerçekleştiriyoruz. Bu süreç içerisinde ürünlerin yetişkinlerdeki cilt, göz ve nörosensoriyel toleransları ile birlikte bebek ve çocuklardaki gerçek kullanım şartları altında yeniden oluşturulmuş bebek cildi üzerindeki toleransı değerlendirilmektedir. Son olaraksa ürünlerimizin hamileler ve doğumdan itibaren bebekler üzerindeki etkinliği bağımsız tıbbi gözetime (ürüne bağlı olarak dermatolog, pediatri uzmanı, jinekolog veya oftalmolog) tabidir.

   8) Kozmetik ürünlerin uyması gereken düzenlemeler var mı?

   Kullananlar için optimum güvenlik şartlarını sağlamak amacıyla kozmetik ürünleri 40 yıldan uzun bir süredir tüm Avrupa Birliği'nde geçerli özel düzenlemelerle sıkı denetim altına alınmıştır. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmek amacıyla bu düzenlemeler düzenli olarak güncellenmektedir. Bu düzenlemeler özellikle yasaklanan (1300'den fazla madde) ve kullanımı kısıtlanan ürünleri tanımlar ve ürünler piyasaya sürülmeden önce yapılması gerekenleri belirler. Bu düzenlemeler ayrıca ürünlerin güvenliğini teminat altına alır ve üreticilerin sorumluluklarını belirler. Piyasaya çıkan kozmetik ürünler tolere edildiklerinden emin olmak amacıyla satışta oldukları tüm süre zarfında gözlemlenir. Kozmetovijilans gözlemlenen yan etkilerin analizi ve derlenmesinden oluşur. Mustela da bu denetlemelere tabidir ve gerekli hallerde yetkililerle yakın temas kurarak çalışır. Avrupa dışındaki ülkeler kozmetik ürünlerine ilişkin özel düzenlemelere (güvenlik, pazarlama, ürün denetimi) sahiptir. Türkiye’de de AB’ye benzer uygulamalar takip edilmektedir.

   9) Mustela® ürünlerinin güvenliğini nasıl garanti ediyorsunuz?

   Bir Expanscience Laboratuvarları markası olan Mustela® ürünleri, kilit güvenlik ve kalite sorunlarını çözümleyen bir bağlılık beyanıyla yönetilen çetin ve sorumluluk gerektiren bir süreçten geçer.

   - Doğal kökenli bileşenleri öne çıkaran, tartışmalı bileşenleri dışarıda bırakan sıkı ve katı bir seçim süreci.

   - Doğumdan itibaren bebek cildinin kendine has özelliklerinde gelişmiş uzmanlık temelinde, her bir bileşenin toksikolojik olarak değerlendirilmesi.

   - Her bitmiş ürün üzerinde tolerans ve alerjik etki testi. Kilit nokta, bebek cildinin ihtiyaç ve özelliklerinin dikkate alınması, bu esnada yutma ve cilde nüfuz riski gibi güvenlik unsurlarına önem verilmesidir.

   - Bitmiş ürünlerin özellikle çocuklar üzerinde kullanımı göz önünde bulundurularak bağımsız toksikoloji uzmanları tarafından son kez değerlendirilmesi: cilt modelleri üzerinde gerçekleştirilen özel testler ile yutma ve cilde nüfuz riski gibi güvenlik unsurları.

   Mevcut düzenlemelere tamamıyla uygun olan bu yaklaşım 65 yıldan uzun süredir ebeveynler ve çocukları için doğumdan itibaren güvenli ve etkili ürünler sağlamamıza imkân tanımaktadır.

   10) Mustela® ürünleri alerjiye neden olur mu?

   İster bebeklere ister hamilelere isterse yeni annelere yönelik olsun tüm ürünlerimiz hipoalerjeniktir. Yani, ürünlerimiz alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde tasarlanmaktadır. Ürünlerimizde alerjik reaksiyon riskini en alt düzeye indirecek bileşenler seçilmektedir ve tüm ürünlerimiz toleransını kanıtlayan bağımsız laboratuvarlarca test edilmiştir. Mevcut düzenlemelere tamamıyla uygun olan bu yaklaşım 65 yıldan uzun süredir ebeveynler ve çocukları için güvenli ve etkili ürünler sağlamamıza imkân tanımaktadır.

   11) Mustela® ürünlerinde nanopartikül var mı?

   Nanopartiküller ultra ince parçacıklardır (saç telinden yaklaşık 100.000 kat daha ince). Bu parçacıklar kozmetiğe ilişkin düzenlemelerce tanımlanmıştır. * Biz bu parçacıkları ürünlerimizde kullanmamayı seçtik.
   *Avrupa Kozmetik Birliği'nin mesleki tavsiye kararıyla açıklanan kozmetiğe ilişkin 1223/2009/AT sayılı tüzükte tanımlanmıştır.

   12) Ürünlerinizin güvenlik ve etkinliğini değerlendirmek için hayvanlar üzerinde test yapıyor musunuz?

   Piyasaya sürülmeden önce ürünlerimiz için gerçekleştirilen testlerin, hayvan testlerini içermediğini garanti ediyoruz. Güvenliğin başlıca önceliğimiz olmasından ötürü, yenilik ve sürekli iyileştirme sürecimizin bir parçasıdır. Araştırmacılarımız, Mustela® ürünlerinin tolerans ve etkinlik bakımından laboratuvarda test edilmesi için bebek cildinin (epidermisinin) yeniden yapılandırılmış patentli ve eşsiz bir modelini (Stelaskin®) geliştirmiştir. Bu sayede hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testlere ihtiyacımız olmamaktadır.

   13) %95 doğal kökenli bileşenler dışında kalan %5 nelerden oluşuyor?

   Doğal kökenli bileşenlere en başından beri öncelik veriyor ve bitkilerin özünden en aktif bileşenlere ulaşarak Mustela® ürünlerimizde kullandığımız bileşenleri elde ediyoruz. Bununla birlikte, ürünlerimizin saklanmasını, kararlılığını ve duyulara hitap eden özelliklerini sağlayan bazı bileşenlerin doğada muadilleri bulunmuyor. Bazı doğal bileşenler yüksek etkinlik, güvenlik ve kullanım keyfi taleplerimizi karşılayamayabiliyor. Böylesi durumlarda sağlık otoritelerince değerlendirilen, düzenleyici kurumlarca onaylanan ve en hassas ciltlerde bile etkinliği ile güvenliği kanıtlanan sentetik bileşenlerden faydalanıyoruz. Dolayısıyla geri kalan yüzde, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini sağlamak için doğal muadili olmayan ürünlerdir. Geriye kalan %5 (doğal kökenli olmayan bileşenler) yüksek tolerans değerlerine sahip doku verici, kararlılık sağlayıcı ve koruyucu bileşenlerdir ve bu bileşenlerin doğada güvenli ve etkili muadilleri bulunmamaktadır.
  • DOĞAL ÜRÜNLER
   1) Expanscience için doğallık ne demek?

   Doğallık yüzdesi ürünlerimizde kullanılan doğal kökenli bileşenlerin oranını gösterir. Doğallık taahhütlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizdeki ilgili bölüme bakabilirsiniz.

   2) Mustela® bebek ürünlerinde neden Avokado Persoese®'yi tercih ettiniz?

   Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Bireye özel bu hücreler ömür boyu bizimle olsalar da oldukça hassastırlar. Bu temel keşfin ardından yeni Mustela Bebek ürünlerimizde Avokado Perseose® kullanmayı tercih ettik, çünkü bu bileşen doğumdan itibaren büyüyen bebeklerimizin ciltlerinin özel ihtiyaçlarını karşılıyor. Cilt bariyer işlevlerinin gelişmesine yardımcı olurken günlük stres faktörlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görerek hücresel zenginliği koruyor. Avokado Perseose® bebeklerin hassas cildiyle uyumludur ve yüksek toleranslı kanıtlanmış etkinliğe sahiptir. Avokado Perseose® özel ve patentli bir aktif bileşendir ve benzersiz faydaları sadece Mustela® ürünleri tarafından sunulmaktadır.

   3) Mustela® 'nın ürünlerinde kullanmadığı bileşenler neler?

   Doğayı korurken sizler ve bebekleriniz için en güvenli ürünleri sunmak üzere ürünlerimizde sadece titizlikle seçilen bileşenleri kullanıyoruz. Hiçbir ürünümüz alkol, esansiyel yağ, paraben, fenoksietanol, fitalat, GDO'LU bitki özleri, alüminyum klorohidrat, hayvansal kökenli madde (arıcılık ve süt ürünleri ile saflaştırılmış lanolin hariç), terpen (kafur, mentol ve okaliptüs) ve triklosan içermez. Daha fazla bilgi için, Mustela® ve doğal ürünler sayfasını ziyaret edebilir veya Laboratoires Expanscience'ın dermo-kozmetik ürünlerinde uygulanan doğal ürünler tanımını indirebilirsiniz.

   4) Sorumlu bitkisel tedarik zincirlerinden bahsediyorsunuz, ama bunlar tam olarak nedir?

   Tedarik zincirindeki tüm aktörlerle (çiftçiler, yerel yetkililer vb.) ortaklık kurmayı içeren yaklaşımımız çerçevesinde sorumlu tedarik kanallarımızın amacı, ekim ve toplanmalarından itibaren işlenme ve ürünlere katılma süreçlerine kadar bitkisel temelli aktif bileşenlerimizin (avokado perseose, schizandra ve ayçiçek yağı distilatı) takip edilebilirliğini en iyi şekilde kontrol etmektir. Mustela® bebek ve çocuk serilerinin ana bileşeni olan Avokado Perseose® biri Güney Afrika'da (tarihi tedarik zincirimiz), diğeri ise üç ana taahhüt temelinde geliştirilen daha yakın tarihli bir tedarik zinciri olan Peru'daki iki ayrı tedarik zincirinden elde edilmektedir: Bu taahhütler;

   - Çevreye ve biyolojik çeşitliliğe saygı

   - Yerel topluluklara saygı

   - Yerel ekonomik değer yaratılması

   5) Mustela® ürünlerinin ekolojik tasarıma sahip olduğunu okudum. Bu ne anlama geliyor?

   Bitkisel ham maddelerin sağlanmasından başlayarak ürün tasarlama ve geliştirme ile üretim, pazarlama ve ürün ömrünün sonuna kadar her aşamada çevre üzerindeki etkimizi sınırlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Sürekli ilerleme sürecimizin bir parçası olarak bu stratejiyi birkaç yıldır uyguluyoruz. Örnek vermek gerekirse, tüm Mustela® şişeleri geri dönüştürülebilirdir, kutularımızda kullanılan kâğıtlar sürdürülebilir ormanlardan elde edilmektedir ve Mustela Bebek banyo ürünleri doğada biyolojik olarak çözünür niteliktedir. Sürdürülebilir kalkınma konusundaki bağlılığımıza dair daha fazla bilgi için internet sayfamızdan Mustela® ürünleri yaşam döngüsüne bakabilirsiniz.

   6) Kişisel temizlik ürünlerinin %100 biyolojik olarak çözünür olduğunu söylüyorsunuz, bu ne anlama geliyor?

   Kullanıldıktan sonra canlı organizmalar (mikroorganizmalar) tarafından ayrıştırılan ürünler biyolojik olarak çözünen ürünlerdir. Biyolojik çözünürlük atık sulara karışan ürünlerin çevre üzerindeki etkilerini belirlemedeki önemli bir parametredir. Kısmen çözünürlük kapasitesine kısmen de biyolojik ortamdaki ayrıştırılma oranına bağlıdır. Kişisel temizlik ürünlerimiz (yıkama jelleri ve şampuanlar) OECD'nin 302B standardına uygun şekilde biyolojik olarak çözünürdür. Bu uluslararası standart ürünlerin 28 gün içerisinde en az %60 oranın biyolojik olarak çözünmesini öngörmektedir.

   7) Laboratuvarlarınızda bir bebek cildi (epidermisi) oluşturduğunuzu okudum. Bunun amacı nedir?

   Bebeğiniz için en güvenli ve en etkili ürünleri geliştirmek için araştırmacılarımızın bebek cildinin kendisine has özellik ve ihtiyaçlarını bilmesi gerekir. Bebek ve küçük çocuk epidermisini (cildin en üst tabakası) laboratuvarlarımızda yeniden oluşturulmuştur. Böylelikle araştırma ekibimiz, cilt, cilt hücreleri ve genlerin fizyolojisi ile gelişimi hakkında engin bilgiler edinmiştir. Bu, alanında dünyanın ilk patentli epidermis örneğidir ve bu tür deneyler sadece Expanscience Laboratuvarları’nın Mustela® için çalışan araştırmacıları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, ekibimiz yüksek kesinlik ve güvenilirlikle ürünlerimizin etkinliğini ve tolerans faktörlerini test etmek için epidermis örnekleri de geliştirerek kullanmaktadır.
  • BEBEK CİLDİNİN ÖZELLİKLERİ
   1) Bebek cildinin bütünlüğü nasıl korunur?

   Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Bireye özel bu hücreler bir ömür boyu canlı kalır. Bireylerin hayat boyu cilt sağlığını koruması bakımından önemli bir rol oynadıkları için bu özel hücrelerin bütünlüğünün korunması önemlidir. Bu hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olur, cilt dengesini sağlar ve cildi günlük stres unsurlarına karşı korur.

   2) Bebeklerin cildi yetişkinlerinkinden daha mı ince?

   Evet. Yeni doğanlarda dermis (derinin alt katmanı) yetişkinlere kıyasla üç kat daha incedir ve stratum corneum da (derinin üst katmanı) daha narindir. Son olarak bebekler cildi kaplayan ve koruyan hidrolipid tabakaya da sahip değildir.

   3) Bebeklerin cildi ne yönden farklı?

   Yetişkin cildinden daha ince olan bebek cildi sürekli gelişim halindedir; cilt bariyeri de doğumda tamamlanmamıştır ve iki yaşına kadar birinci olgunluk basamağına erişmez. 0-2 yaş arasında cilt, hücrelerin doğru şekilde çalışabilmesi için kilit rol oynayan nem seviyelerini koruma kapasitesine sahip değildir. Bunun sonucunda bebeğinizin cildi tam koruyuculuğa sahip bir tabaka işlevi göremez ve günlük stres faktörlerine karşı oldukça hassastır. Mustela bünyesindeki araştırmacılar aynı zamanda bebek cildinin şaşırtıcı bir güç kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Doğumda en yüksek seviyelerine ulaşan, ömür boyu bizimle kalan, ancak hayatın ilk yıllarında hassas olan eşsiz bir hücre rezervine sahiptir. Bu özel hücreler cilt için büyük öneme sahiptir. Cildin yenilenme kapasitesini korur ve günlük stres faktörlerine karşı cildin genel dengesinin korunmasından sorumludur. Bu eşsiz hücresel zenginliği korumak ve gelişmesini desteklemek için bebek cildinin uygun bakım ürünleri kullanılarak günlük olarak kesinlikle güçlendirilmesi ve korunması gerekir.
  • BEBEKLERİN GÜNLÜK CİLT BAKIMI
   1) Cildimiz kışın neden kuruyor?

   Bazı bebek ve çocukların cildi doğal olarak kurudur ve yıl boyu özel ilgi gerektirir. Kış aylarında soğuk, sıcak ve ısıtma sistemleri nedeniyle cildimiz sürekli saldırı altındadır ve daha kolay kuruma eğilimindedir. Bu durum özellikle ciltleri tam olarak olgunlaşmamış ve hassas durumlardaki bebeklerle çocuklarda daha yoğun şekilde gözlemlenir. Dolayısıyla bu dönemde cildin özellikle temizlik ve banyodan sonra nemlendirilmesi, özel temizlik ve banyo ürünlerinin kullanılması gerekir.

   2) Bebeklerin doğumdan gelen özel hücre rezervinin korunması neden bu kadar önemli?

   Bu özel hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olduğu ve ömür boyu cildin genel dengesini sağladığı için hayati bir role sahiptirler. Cildin özel hücre zenginliği doğumda en yüksek seviyesine ulaşsa da bu hücre rezervi hayatın ilk iki yılında aşırı derecede hassastır. Bu kritik dönemde cilt bariyeri hâlâ gelişmektedir ve cilt günlük stres faktörlerine karşı aşırı hassastır. Dolayısıyla bu hücresel zenginliğin korunması için cildin korunup desteklenmesi çok önemlidir.

   3) Bebekler için neden özel ürünler kullanmamız gerekiyor?

   On yıldır devam eden ve uluslararası prestije sahip yayın ve patentlere konu olan temel araştırma çalışmalarımız, bebek cildinin 2 yaşına kadar olgunlaşmadığını ve yetişkin cildinin özelliklerine, dayanıklılığına sahip olmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle cilt bariyeri dış stres unsurlarına karşı (soğuk, rüzgâr, güneş, sürtünme vb.) daha hassas, savunmasız ve etkisizdir. (Yetişkinlere kıyasla bebeklerde yüzey alanı/ağırlık oranı 3 kat daha yüksektir, dolayısıyla farklı konsantrasyonlardaki farklı bileşenlerin kullanılması gerekir.) Ayrıca, cilt tipine bağlı olarak bebeğinizin farklı serileriyle Mustela ürünlerinin karşılayabileceği özel ihtiyaçları olacaktır. Tüm bu ürünler bebek cildinin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamak için özel güvenlik ve etkinlik değerlendirmelerinden geçer. Bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak tüm formüllerimiz toksikoloji değerlendirmesinden geçerken bitmiş ürünlerimiz de tolerans ve alerjen testlerine tabidir. Ürünlerimiz en hassas ciltlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik taahhütlerini karşılamaktadır.

   4) Bebeklere yönelik özel bakım ürünlerinin kullanılması kesinlikle gerekli mi?

   Doğumdan itibaren ilk iki yıl boyunca bebeğinizin cildi olgunlaşmaz, yani yetişkin cildinin gücüne ve özelliklerine sahip değildir. Bu dönemde cilt aynı zamanda eşsiz bir özel hücre zenginliğine sahiptir ancak bu hücre rezervi aşırı derecede hassastır. Bu nedenle cildin dengesini korumak amacıyla özel hijyen ve cilt bakım ürünlerinin kullanılması kilit öneme sahiptir. Bebekler ayrıca sıklıkla özel cilt rahatsızlıkları geçirir. Hayatın ilk yıllarında baş derisinde pullanma, pişik, atopiye eğilim veya aşırı hassas cilt tipi gibi sorunlar yaygındır. Tüm bu rahatsızlıklar için Mustela bebeğinizin hassas cildine uygun güvenli, etkili ve cildin dengesini bozmayan bakım ürünü serileri sunmaktadır.

   5) Bebeğimi kendi kişisel temizlik ürünlerimle temizleyemez miyim?

   Çok asitli ve sert yapıdaki, yetişkinlere yönelik cilt bakım ürünleri bebek cildinin aşırı narin yapısına uygun değildir. Bu nedenle bebeğinizin temizliği için olgunlaşmamış cildine uygun, tahrişe neden olmayan özel ürünlerin kullanılması önemlidir.

   6) Bebeğimin yüz ve bez bölgesini temizledikten sonra durulamalı mıyım?

   Bu bebeğinizin yüzünü veya bez bölgesini temizlemek için kullandığınız ürüne bağlıdır. Örneğin, ferahlatıcı ve narin bir cilt bakımını tercih ediyorsanız normal ciltlerde durulama gerektirmeyen ve cildi tek adımda arındırıp temizleyen Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısını, çok hassas ciltlerde ise Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Yatıştırıcı Temizleme Sıvısını kullanabilirsiniz.

   7) Bebeğimin yüz ve göz bölgesini ıslak mendille temizleyebilir miyim?

   Çok asitli ve sert yapıdaki yetişkinlere yönelik cilt bakım ürünleri bebek cildinin aşırı narin yapısına uygun değildir. Bu nedenle bebeğinizin temizliği için olgunlaşmamış cildine uygun, tahrişe neden olmayan özel ürünlerin kullanılması önemlidir. Mustela® Yüz Temizleme Mendili bebeğinizin cildine özel olarak üretilmiş olduğu için kullanılabilir.

   8) Bebeğimin yüzünü sadece su kullanarak yıkayabilir miyim?

   Bebeğinizin cildindeki kirlerin (kusmuk, süt vb.) temizlenmesinde su tek başına yeterli değildir. Bu nedenle normal ciltlerde Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı, ve çok hassas ciltlerde ise Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Yatıştırıcı Temizleme Sıvısı gibi ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Bu cilt bakım ürünleri özel olarak bebeğinizin cildini nazikçe temizlemek üzere geliştirildiği için bebeğinizin cildini kurutmadan ve tahriş etmeden temizler.

   9) Mustela® Yenidoğan Köpük Şampuanı ile Mustela® Hassas Ciltler için Şampuan'ın farkları neler?

   Mustela® Yenidoğan Köpük Şampuanı özel olarak pullanmaların ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir. Eğer bebeğinizin başında bu tür beyaz veya sarı renkli kabuklanmalar varsa bu cilt bakım ürününü kullanmanızı öneriyoruz. Eğer yoksa, Mustela® Şampuan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır, papatya özleri ve hindistan cevizi yağı türevleri içeren bu ürün bebeğinizin saçlarını nazikçe temizler ve dolaşmasını engeller.
  • BEBEK CİLDİ VE GÜNEŞİN ETKİLERİ
   1) Neden mineral filtreli güneş koruyucularınız yok? Kullandığınız filtreler güvenli mi?

   Güneş koruyucularımız mineral filtreleri de içerir (titanyum dioksit veya çinko oksit). Ürünlerimizin uygulanmasını kolaylaştırmak için bu filtreleri diğer organik güneş filtreleriyle bir araya getirerek küçük çocuklarınızın narin ciltleri için uygun güneş koruması seviyelerini sağlıyoruz. Atopiye meyilli ve toleransı düşük ciltler de dahil olmak üzere ürünlerimizin tüm cilt tiplerindeki tolerans ve etkinliği kanıtlanmıştır. Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.

   2) Bebek cildinde kimyasal filtre kullanımının riskleri nelerdir?

   Kullandığımız güneş filtreleri mineral ve organik filtrelerin karışımıdır. Katı bir sürecin ardından seçilen bu bileşenlerin güvenlik ve etkinliği kanıtlanmıştır. 65 yıldan uzun bir süredir, ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliği en büyük önceliğimiz olmuştur. Bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak tüm formüllerimiz toksikoloji değerlendirmesinden geçerken bitmiş ürünlerimiz de tolerans ve alerjen testlerine tabidir.

   3) Bebek ve çocuklarda güneş koruma faktörü kaç olmalı?

   Çocuk cildinin güneşe karşı hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda yüksek koruma faktörüne sahip ürünleri tercih etmeniz önerilmektedir. SPF 50 ve üzeri ürünlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. İdeal güvenlik için mineral veya organik-mineral filtreleriyle parfüm, renklendirici veya alkol içermeyen hipoalerjenik ürünler tercih edin.

   4) Bebeğime kendi kullandığım güneş koruyucuları uygulayabilir miyim?

   Hayır, yetişkinlere yönelik güneş bakım ürünleri bebeklerin olgunlaşmamış cildi için uygun değildir. Bu ürünler aynı zamanda yeterli güneş koruma seviyelerine de sahip değildir. Bu nedenle bebek cildi için çok yüksek koruma seviyelerine sahip özel güneş koruyucuların kullanılması büyük önem taşır. Mustela Güneş koruma ürünleri çocuğunuzun cildiyle uyumludur ve güneşin zararlı etkilerine karşı tam koruma ve güvenlik sağlar. Çocuklar için özel olarak tasarlanan su ve tere karşı dayanıklı ürünlerimiz uygulama esnasında görünür yapıdadır.

   5) UVA ve UVB'nin farkı nedir?

   UVA ve UVB güneşin yaydığı morötesi ışınlardır. Cildin bronzlaşmasını sağlasalar da oldukça tehlikelidirler. Bu ışınların yoğunluk ve dalga boyları değişkenlik gösterir. UVB ışınları orta dalga boyuna sahiptir ve cildin yüzeyine etki eder. Yanık ve güneş yanıklarından bu ışınlar sorumludur. UVA ışınları daha uzun dalga boyuna sahiptir ve cildin derinlerine nüfuz ederek yaşlanmayı hızlandırır ve cildin elastikiyetini azaltır. UVA ve UVB ışınları uzun vadede bir dizi cilt kanserinden sorumlu olabilir. Dolayısıyla özellikle çocuklar için ikili güneş koruması (UVA ve UVB ışınlarına karşı) gereklidir.

   6) Güneş yanıkları sağlığa zararlı mıdır?

   Evet, güneş yanıkları özellikle ciltleri daha hassas olan çocuklar için büyük tehlike arz eder. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cilt üzerinde gerçek yanıklara neden olabileceği gibi daha uzun vadede ciltteki benlerin sayısında artışa sebebiyet verebilir, kötü huylu melanom ve cilt kanseri riskini yükseltebilir ve cilt yaşlanmasını hızlandırabilir. İşte bu nedenle özellikle çocuklarda yüksek koruma faktörüne sahip (SPF 50 üzeri) güneş koruyucuların kullanılması ve aşağıdaki tedbirlerin alınması çok gereklidir.

   - 3 yaşından küçük çocuklarınızı güneşe çıkarmayın.

   - Özellikle 11.00-16.00 arasında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakının.

   - Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucunuzu kalın bir tabaka halinde cildinize sürün; uygulamayı iki saatte bir ve suya girdikten sonra tekrarlayın.

   - Çocuğunuzu şapka, tişört ve güneş gözlüğü ile koruyun.

   - Bir şey içmek istemese de çocuğunuzun yeterince su aldığından emin olun.
  • NORMAL CİLT VE MUSTELA®
   1) Yenidoğan bebeğime hangi şampuanı almalıyım?

   Yenidoğan bebeğinizi ‘Gentle Cleansing Gel’ Yenidoğan Şampuanı adı verilen ambalajında Mavi renk ile kodlanmış serideki şampuan ile yıkayabilirsiniz.

   2) Bebeğimin başında pullanma sorunumuz var, hangi şampuanı kullanmalıyız?

   Mustela Köpük Şampuan başında pullanma sorunu yaşadığınızda kullanabileceğiniz bir şampuandır. Banyo sonrası Cradle Cap Krem ile pullanma olan bölgeye bakım yapmanız konağın daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

   3) Köpük şampuan günlük kullanıma uygun mu? Bebeğimin başında pullanma yoksa da kullanabilir miyim?

   Mustela Köpük Şampuan günlük kullanıma uygundur ve konak oluşmaması için önlem olarak da güvenle kullanılabilir.

   4) Bebeğimin cilt tipini bilmiyorum. Hangi ürünü almalıyım?

   Bebeğiniz üç aylık olana kadar Normal Ciltler için üretilmiş olan Hydra Bebe Serisi ürünlerini kullanmanız yeterli olacaktır. Üç aydan sonra ise doktorunuz veya eczacınızın yardımıyla bebeğinizin cildinin nasıl göründüğüne bakarak cilt tipini belirleyebilirsiniz.

   5) Yenidoğan bebeğim için hangi ürünleri almalıyım?

   Yenidoğan bebeğiniz için Gentle Cleansing Gel saç ve vücut şampuanı, Hydra Bebe Body Lotion vücut kremi, Hydra Bebe Face yüz kremi, No-rins Cleansing Water durulama gerektirmeyen temizleme sıvısı, rahat nefes alması için Mustela Serum Fizyolojik, Baby Oil masaj yağı almanız yeterlidir.

   6) Yenidoğan setinizde hangi ürünler var?

   Yenidoğanlar için oluşturulan ‘Merhaba Bebek Çantası’nın içinde 500 ml Gentle Cleansing Gel, 100 ml Pişik Kremi, 100 ml Baby Oil, 300 ml Hydra Bebe Body Lotion bulunmaktadır.

   7) Vücut losyonu mu kullanmalıyım bebek yağı mı?

   Bebeğinizin cildinin günlük nem ihtiyacını karşılamak için günde iki defa yapacağınız bakımında Hydra Bebe Body Lotion, banyo sonrası ya da gaz gidermek için yapacağınız günlük masajında Baby Oil kullanmanızı öneririz.
 
 •  
  • KURU CİLT VE MUSTELA®
   1) Bebeğimin cildi kuru, ne önerirsiniz?

   Bebeğinizin cilt tipi kuru cilt olduğu için nemlendirmenin yanı sıra ek olarak beslenmeye de ihtiyacı vardır. Bu durumda Mustela Kuru Ciltler serisi olan, cold krem içeren, ambalajında sarı renk ile kodlanmış ürünlerimizi kullanabilirsiniz.

   2) Kuru cilt için yüz kreminiz bulunuyor mu?

   Kuru ciltler için yüz kremimiz mevcuttur.

   3) Bebeğimin dudakları çatlıyor, ne kullanmalıyım?

   Bebeğinizin çatlayan dudakları için Mustela Kuru Cilt serisinde bulunan Besleyici Stick adlı ürünü kullanabilirsiniz.
 
  • ATOPİYE YATKIN CİLT VE MUSTELA®
   1) Atopik dermatit nedir?

   5 çocuktan 1'inde atopik dermatit veya atopik egzama görülmektedir(1). 2 aylıktan itibaren ortaya çıkabilen bir cilt bariyeri rahatsızlığıdır ve genellikle 5-6 yaş civarında tamamıyla giderilene kadar hafifler. Kendisini yüz ve vücut üzerindeki aşırı kurulukla bölgesel kızarıklıklara neden olan dönemsel egzama alevlenmeleriyle gösterir. Çocuklarda bu tabloya yaşam ve özellikle uyku kalitesini etkileyen (bazen ciddi) kaşıntı hissi eşlik eder. Bu belirtilerin görülmesi halinde kapsamlı bir teşhis için doktorunuza danışın. Mustela® özel olarak atopiye meyilli bebek ve çocuk ciltlerini rahatlatmak için geliştirilmiş 3 hijyen ve 3 bakım ürününden oluşan yeni nesil Stelatopia® Cilt Bakım Serisinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Doğumdan itibaren kanıtlanmış klinik etkinlik ve yüksek tolerans faktörüne sahiptir (2), dermatolojik ve pediatrik kontrol altında test edilmiştir. 1) Watson 2011, Isaac 19982 YDYB'den çıkan yenidoğanlar dâhil.

   2) Çocuğum atopiye eğilimli cilt tipine sahip. Cilt temizliğinde özel ürünler kullanmama gerek var mı?

   Evet, bu durumda özel ürünlerin kullanılması elzemdir çünkü normal cilt tipi için geliştirilen ürünler atopiye meyilli kuru ciltler tarafından iyi tolere edilemeyebilir. Öte yandan ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilmiş dermokozmetik bakım ürünleri, bebeğinizin cildinin rahatlamasına imkan tanırken diğer komplikasyon riskleri ile ilaç kullanımını engeller. Çocuklarınızın günlük hijyeni için Stelatopia Krem Şampuan gibi sabun içermeyen kişisel temizlik ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda günlük olarak çocuğunuzun yüzünü, vücudunu ve bez bölgesini tek adımda nazikçe temizleyen Stelatopia® Islak Mendil’i kullanabilirsiniz. Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde cildi tahriş etmeden temizleyen Stelatopia® Banyo Yağını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sonrasında cildi hızla rahatlatan ve içerdiği ayçiçek yağı distilatı sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu doğal lipid sentezinin yeniden başlamasını destekleyen Stelatopia® Emolyent Krem benzeri bir cilt bakım ürünü uygulayın. Aşırı kaşınma veya enfeksiyon halinde uygun bir tedavi belirlemesi için doktorunuza danışın.

   3) Bebeğim atopiye eğilimli cilt tipine sahip. Bakım uygularken vücudunda oluşan kırmızı renkli bölgeleri temizlemem yeterli olur mu?

   Çocuğunuzun vücudunda beliren kırmızılıklar atopiye eğilimin en belirgin işaretlerindendir ancak esas itibarıyla tüm cilt zayıflamıştır; dolayısıyla tüm vücuda yönelik Stelatopia® Serisi gibi uygun dermokozmetik ürünlerin kullanılması gerekir. Çocuğunuzun cildini rahatlatmak için kırmızı renkli bölgelerin görünümü ortadan kalksa da bu cilt bakım ürünlerinin günlük olarak kullanılması gerekir. Gerekli durumlarda, özellikle rahatsızlığın alevlendiği dönemler için doktorunuz uygun bir ilaç tedavisi reçete edebilir.

   4) Stelatopia® Banyo Yağını son durulama suyuna koysam yeterli olur mu?

   Bebeğin banyo yaptırıldığı suyun sertliği, atakları tetikleyen önemli unsurlardan biridir. Stelatopia® Banyo Yağı, bebeğin banyo yaptırıldığı küvetin içindeki suyun sertliğinin giderilmesi içindir. Bu sebeple banyo yağının amacına yönelik etki göstermesi için banyo yağı küvetin içine iki kapak kadar eklenerek kullanılmalıdır.

   5) Stelatopia® Şampuan saç için de kullanılabilir mi?

   Stelatopia ® Krem Şampuan saç, vücut ve yüz için uygundur. Kullanılabilir.

   6) Atopiye eğilimli ciltler için hangi şampuanı öneriyorsunuz?

   Atopiye eğilimli çok kuru ciltler için Stelatopia ® Krem Şampuan kullanılması çok kuru cildin bakımının eksiksiz olmasını sağlayacaktır.

   7) Bebeğim atopiye eğilimli hangi ürünlerinizi kullanmalıyım?

   Atopiye eğilimli olduğundan çok kuru olan bebeğinizin cilt bakımı için Mustela’nın STELATOPIA® adlı ambalajları turkuaz renk ile kodlanmış emollient ürün serisini kullanabilirsiniz.

   8) Emolyent Krem ve Balsam arasındaki fark nedir?

   Atopik dermatite eğilimli cildin en belirleyici özellikleri arasında ataklar yer alır. Bu ataklar zaman zaman gerçekleşen ciltte çok yoğun kızarıklık ve kurulukla karakterizedir. Atopik dermatite eğilimli cildin günlük bakımında günde iki defa Stelatopia® Emollient Krem kullanılırken atak dönemlerinde daha yoğun bakım için Stelatopia® Emollient Balsam kullanılması en iyi bakımı sağlayacaktır.

   9) Emolyent Kremi mi yoksa Balsamı mı kullanmalıyım?

   Atopik dermatite eğilimli cildin en belirleyici özellikleri arasında ataklar yer alır. Bu ataklar zaman zaman gerçekleşen ciltte çok yoğun kızarıklık ve kurulukla karakterizedir. Atopik dermatite eğilimli cildin günlük bakımında günde iki defa Stelatopia® Emollient Krem kullanılırken atak dönemlerinde daha yoğun bakım için Stelatopia® Emollient Balsam kullanılması en iyi bakımı sağlayacaktır.

   10) Stelatopia Emolyent Kremi yüz için kullanabilir miyim?

   Stelatopia® Emollient Krem yüz için de kullanılabilir. Bununla beraber atopili ciltler için yüz bölgesine özel olarak üretilmiş olan Stelatopia® Yüz Kremi yüzün ihtiyaçlarını gidermede daha etkili olacaktır.

   11) Bebeğimiz cildi hassas ve kızarıyor, ne kullanmalıyım?

   Bebeğinizin cildi sert su, rüzgar, soğuk-sıcak gibi ısı değişiklikleri, baba sakalı gibi mekanik etkileşimde hemen kızarıyor ama 15 dk sonra normale dönüyorse bebeğiniz Çok Hassas Cilt tipine sahiptir. Bu cildin bakımı için Mustela Çok Hassas Cilt Serisi adı verilen ambalajı kırmızı renk ile kodlanmış ürünleri kullanabilirsiniz.

   12) Alerjik bir cildimiz var, hangi ürünleri önerirsiniz?

   Ürün tercihini yaparken alerjik reaksiyona sebep olan nedeni iyi belirlemek çok önemlidir. Bebeğinizin cildi atopiye eğilimli olduğundan alerjik reaksiyon veriyorsa Mustela Stelatopia® serisini, alerjik reaksiyonlara günlük stres faktörleri sebep oluyorsa Mustela Çok Hassas Cilt Serisini kullanmanız en doğru bakımı sağlayacaktır.
 
  • BEZ BÖLGESİ VE ÖZEL BAKIM ÜRÜNLERİ
   1) Bebeğimin bez bölgesindeki geçmeyen kızarıklıklar için ne yapmalıyım?

   Hijyen kurallarına (düzenli bez değişimi, nazik ve dikkatli yıkama ve kurulama, bariyer kremlerin kullanımı vb.) çok dikkat etseniz de bez bölgesindeki geçmeyen kızarıklıklar oldukça yaygın bir şikâyettir. Bu durumda Mustela’nın Vitamin Bariyer Kremi gibi özel ürünlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Bez bölgesindeki kızarıklıklardan sorumlu olan enzimleri etkisiz hale getiren bu krem kızarıklıkları hafifletir ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Birkaç günlük kullanımın ardından kızarıklık hafiflemezse veya enfeksiyon kaparsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

   2) Bebeğimin poposundaki kızarıklıkları nasıl engelleyebilirim?

   Bez bölgesindeki kızarıklıklar bebeklerde yaygın ve genellikle iyi huylu bir görünüme sahiptir. Özellikle bebeğiniz ishal olduğunda veya diş çıkarırken ya da antibiyotik tedavisi gördüğünde cildin uzun süre boyunca dışkı veya idrarla temas etmesi sonucu oluşur. Bu kızarıklıkları engellemek için bebeğinizin bezini düzenli olarak ve altını kirletir kirletmez değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Deri kıvrımlarına özen göstererek bebeğinizin altını uygun bir ürünle (kuru ciltler için Temizleme Sütü, normal ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı ve Dermo-Soothing Wipes /Islak Mendil gibi) temizleyin ve iyice kurulayın. Önleyici bir tedbir olarak her bez değişimi esnasında çinko oksidin koruyucu etkisi sayesinde bebeğinizin cildini sert dış faktörlerden koruyan Vitamin Bariyer Krem gibi ürünler kullanın.

   3) Sıcaktan oluşan isilikler için bir ürününüz var mı?

   İsilikler için bebeğinizin günlük vücut temizliğini gerçekleştirdikten sonra kurulayıp isilikler üzerine Stelatria Krem kullanmanız ihtiyaç duyduğunuz etkiyi sağlayacaktır.
 
  • GÜNEŞ VE MUSTELA® ÜRÜNLERİ
   1) Atopik cildimiz var, hangi güneş kremini almalıyız?

   Atopik cilt tipi de dahil olmak üzere, Mustela Güneş Kremi tüm cilt tiplerini güneşten korumak için kullanıma uygundur.

   2) Yenidoğan bebeğim için kullanabilir miyim?

   Mustela Güneş Kremi doğumdan itibaren kullanıma uygundur.

   3) Yetişkinler de güneş ürünlerinizi kullanabilir mi?

   Mustela Güneş Kremi yetişkinlerin kullanımı için de uygundur. 300 ml.’lik Mustela Güneş Kremi alarak ailece kullanım olanağı elde etmiş olursunuz.

   4) Güneş ürünleriniz mineral bazlı mı?

   Mustela Güneş Kremleri organomineral filtrelere sahiptir.

   5) 30 faktörlü güneş kreminiz var mı?

   Mustela Güneş Kremi ürünlerinde 30 koruma faktörlü ürünler yer almamaktadır.

   6) Hamileler güneş ürünlerinizi kullanabilir mi?

   Mustela Güneş Kremi, tüm cilt tipine sahip bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanıma uygunluğu test edilerek üretilmiştir. Kullanımı yüksek düzeyde güvenlidir. Bununla beraber hamilelikte kullanımı ile ilgili herhangi bir testi bulunmamaktadır.
  • GEBELİK VE DOĞUM SONRASI BAKIM
   1) Hamilelik veya emzirme dönemlerinde Mustela ürünleri kullanmanın bebekler için herhangi bir riski var mıdır?

   Mustela Maternite Anne Serisindeki tüm ürünler özel olarak hamilelerle genç ve emziren anneler için geliştirilmiştir. Bu ürünler, hamilelik sırasında fetüs, emzirme esnasındaysa bebeğiniz için herhangi bir risk taşımadığından emin olmak üzere test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Dolayısıyla hamilelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılabilirler.

   2) Emzirme döneminde Mustela Maternite Göğüs Sıkılaştırıcı Serumu kullanabilir miyim?

   Evet, doğal aktif bileşenler içeren alkolsüz ve kafeinsiz Mustela Maternite Göğüs Sıkılaştırıcı Serum emzirirken kullanıma uygundur. Bununla birlikte, her gün duş almak gibi hijyene yönelik günlük rutininizi takip etmelisiniz. Hijyen rutini emzirmeden önce uygulanmalı, meme uçları temizlenmelidir.

   3) Vücut Sıkılaştırıcı Jeli doğumdan sonra ne kadar kullanmalıyım?

   Mustela Maternite Vücut Sıkılaştırıcı Jeli doğumdan sonra en az bir ay boyunca kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bakım ürünü günlük olarak ihtiyaç duyulan bölgeye (karın, kalça, basen vb.) hafifçe masaj yaparak uygulandığında cildinizin sıkılaşmasına ve vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır.

   4) Çatlak kremlerini hamileliğin başlangıcından itibaren kullanmalı mıyım?

   Evet, ürünleri ne kadar erken kullanmaya başlarsanız ve ne kadar düzenli uygularsanız o kadar etkili olacaktır. Dolayısıyla Mustela Maternite Çatlak Öncesi Krem gibi bakım ürünlerinin önleyici bir tedbir olarak hamileliğin ilk ayından itibaren kullanılmasını öneriyoruz. Bu ürünler cildinizin elastikiyetini arttırırken daha yoğun çatlaklara karşı kendisini korumasını sağlayacaktır.

   5) Doğumdan sonra çatlak karşıtı bakım ürünlerini kullanmayı bırakabilir miyim?

   Çatlaklar hamilelik sırasında ortaya çıkabileceği gibi hormonların yeniden dengelendiği bir dönem olan doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilir. Çatlakları mümkün olduğunca engellemek için doğumu takip eden bir ay boyunca da çatlaklara karşı cilt bakım ürününüzü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

   6) Hamileyim ve bacaklarımda ağırlık veya yorgunluk hissi var. Bu normal mi? Bunun için ne yapabilirim?

   Hamilelik sırasında bacaklarda ağırlık hissi çok yaygındır ve kadınların üçte birinden fazlası bu durumdan şikâyet eder. Bu durum özellikle sıcak aylarda daha sık görülür. Bu sorunu gidermek için Mustela Maternite Rahatlatıcı Bacak Jeli ile bacaklarınıza masaj yapmanızı öneriyoruz. Avokado peptitleri ve mentol özlerinin eşsiz birleşimiyle anında ferahlık ve rahatlama hissine kavuşabilirsiniz.

   7) Çatlak öncesi yağ mı yoksa krem mi daha etkili?

   Cildin güçlü ve esnek olmasını sağlayan elastin ve kolajen liflerinin çeşitli sebeplerle miktarının azalması ve esnekliğinin yeterli olmaması sebebiyle çatlak oluşumu gerçekleşir. Bu durumda Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Yağ’ı cildin esnekliğini arttırırken Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Krem’i cildi daha güçlü hale getirir. Bu sebeple sabah krem veya yağ akşam krem veya yağ olacak şekilde ikisinin aynı gün içinde kullanılması çatlak önlemede en doğru tercih olacaktır.

   8) Yeni oluşmaya başlayan çatlaklarım için ne önerirsiniz?

   Yeni oluşmaya başlayan çatlaklarınız için Mustela Çatlak Serumu kullanmanız iyi bir bakım almanız için daha uygun olacaktır.

   9) Çatlak öncesi yağ ve krem arasındaki fark nedir?

   Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Yağ’ı cildin esnekliğini arttırırken Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Krem’i cildi daha güçlü hale getirir. Bu sebeple sabah krem veya yağ, akşam krem veya yağ olacak şekilde ikisinin aynı gün içinde kullanılması çatlak önlemede en doğru tercih olacaktır.

   10) Çatlak öncesi yağ mı yoksa krem mi daha etkili?

   Cildin güçlü ve esnek olmasını sağlayan elastin ve kolajen liflerinin çeşitli sebeplerle miktarının azalması ve esnekliğinin yeterli olmaması sebebiyle çatlak oluşumu gerçekleşir. Bu durumda Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Yağ’ı cildin esnekliğini arttırırken Mustela Maternite Serisinin Çatlak Önleyici Krem’i cildi daha güçlü hale getirir. Bu sebeple sabah krem veya yağ akşam krem veya yağ olacak şekilde ikisinin aynı gün içinde kullanılması çatlak önlemede en doğru tercih olacaktır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR